עיצוב מצבות מיוחדות

עיצוב מצבות

סוגי אבן למצבות

לבניית מצבות מעוצבות וכמובן עיצוב מצבות, קיימים סוגי אבן שונים הכוללים אבני גיר, אבני שיש מלוטשים או טבעיים, אבני גרניט מלוטשים בצבעים שונים, אבנים טבעיות (אבני גיר, בזלת וגרניט) כאשר לכל סוג אבן צפיפות משלה ותכונות טבעיות אחרות.

לאחר בנייתן חשופות המצבות לשמש הקופחת ביום ולקור בלילה אשר גורמות להאצת הבלאי הטבעי כל מצבה ע"פ סוג האבן ממנה הוקמה.

אבן ושיש נפתלי מקימה מצבות בחיפה, מצבות בקריות ומצבות בצפון בהן סוגי מצבות מסוגים שונים, רבים ומגוונים לרבות מצבות גרניט, מצבות שיש ומצבות מעוצבות.

בהנחה שבניית המצבה נעשתה במקצועיות הדרושה והתקבלה תעודת אחריות עבור הבנייה של 25 שנים, להלן סוגי האבנים כיום לבניית מצבות אשר השפעת פגעי מזג האוויר עליהן היא גבוהה עד כמעט אפסית:

אבן "חברון" – מצבות שיש

הכינוי העממי לאבן חברון הוא "שיש חברון" או "אבן ירושלמית" והלכה למעשה הינה אבן גיר בעלת צפיפות  נמוכה של כ – 2500 ק"ג לכל 1 ממ"ק (האבן נחשבת עממית היות והיא זולה במיוחד בהשוואה לאבנים אחרות).

מוצאה של האבן מאזור חברון ועיקר יופייה לאחר ליטושה נובע מהעובדה כי האבן אינה בעלת צבע או גוון אחיד אלא בעלת גוונים לבנים וורודים המשתנים בכל אבן. מפאת צפיפותה הנמוכה של אבן החברון ניתן להקים ממנה סוגי מצבות למיניהן לרבות מצבות שיש חלק או טבעי, מצבות מעוצבות עם פיתוחים ופיסולים ומצבות טבעיות.

החיסרון: היותה אבן גיר בצפיפות נמוכה מהווה תוך שנים ספורות אבן שואבת לבקטריות ואמבות לחדור לתוכה, ללחות והשמש לשנות את גווניה ולהפוך האבן להיות בעלת גוון אחד בלבד.

היתרון: בכל עת לאחר הקמת המצבות וגם לאחר שנים רבות ניתן לבצע חידוש מצבות או תיקון מצבות אשר ייראו ממש כמו ביום הקמתן. שיפוץ מצבות ייעשה בהתזת חול ו/או השחזת המצבה בהורדה של עד 10 מיקרונים מהאבן ואחריה ליטוש כללי, דבר אשר  יחזיר המצבה לקדמותה.

אבן "סלייב" – מצבות שיש

מוצאה של האבן הינה מאזורי בית לחם ושכם ועיקר יופייה הוא גווני הצבע האדום והוורוד בה.

למרות היותה אבן גיר בעלי תכונות זהות לאבן חברון, האבן יקרה יותר היות ולא מוקמות מחצבות חדשות ולכן מלאי האבן הולך ומתמעט.

אבן הסלייב מתאימה למצבות מעוצבות במיוחד ולשילוב עם אבנים טבעיות.

אבן "גליל" – מצבות שיש

הכינוי לאבן גליל מקורו באזור הגליל שבצפון הארץ  בו נכרו המחצבות עם שמות נוספים של אזורי הכרייה כגון "שיש ירכא", "שיש עצמון" ו"שיש פקיעין".

אבן הגליל היא בעלת צפיפות בינונית של כ – 2800 ק"ג לכל 1 ממ"ק והינה בעלת גוונים בצבע בז', חום, צהבהב וחרדל בהיר.

אבני הגליל הטבעיות (טרם החיתוך והליטוש) נחשבות לאבנים שורשיות המסמלות את הרוח הישראלית ולא מעט אנדרטאות ומצבות מעוצבות הוקמו מהן. ניתן לכתוב הנוסח על האבן הגלילית בצורות שונות וכניסה לאתר בפרק מצבות טבעיות יכולה לתת רעיונות.

מאז ומתמיד נקראו מצבות שיש כמי שמסמל יותר מכל את אבן הגליל. ניתן להכין מאבן הגליל מצבות מעוצבות  ואין ספור סוגי מצבות.

אבן גליל שומרת על גווניה עד 10 שנים לפחות וניתן לחדשה בכל עת כפי שנעשה עם אבן חברון.

שיש תורכי – מצבות שיש

מקור השיש הוא באזור האי מרמריס בתורכיה ומיובא לישראל ממפעלים בתורכיה (במיוחד באזור בנדירמה) כשהוא חתוך ומלוטש ומוכן להתקנת מצבות.

השיש הינו בעל צפיפות בינונית של כ – 2800 ק"ג לכל 1 ממ"ק ובעל גוונים אפורים לסוגיהם עם עורקים שחורים.

השיש התורכי תפס מקום נכבד בשוק המצבות בישראל במיוחד לאחר הפגמים שהתגלו בשיש האיטלקי שהחל לקבל כתמים צהובים בגלל השמש הקופחת. הטיפול המונע כתמים נוסה בהצלחה בשיש התורכי ולמעשה תחילת השיש התורכי בישראל החלה בבניית מצבות בחיפה ומשם מצבות בקריות תוך התפתחות למצבות בצפון ומשם לכל חלקי הארץ.

השיש שומר על גווניו עד 10 שנים וניתן לחדשו בכל עת בשלל אפשרויות שונות, החל מהשחזה או התזת חמצן מעושר וליטוש כללי.

היות וצפיפותו של השיש התורכי בינונית ניתן לעבדו ולבנות ממנו מצבות מעוצבות עם שילוב בין צבע השיש התורכי לצבעי אבני הגרניט השונים.

שיש "אדם" 8216 – מצבות שיש

מקור השיש אדם 8216 הינו בהרי אוזבקיסטן הסמוך לגבולה של אוזבקיסטן עם אפגניסטן. השיש מיובא בגושים חתוכים בהובלה יבשתית לתורכיה ומשם לישראל כאשר מלאכת ההכנה והליטוש נעשית חלקה בתורכיה וחלקה במפעלי עולם השיש והגרניט בעכו. 

שיש אדם 8216 הוא בעל צפיפות בינונית ומעלה של 3000 ק"ג לכל 1 ממ"ק ובעל גוונים בצבע אפור כהה עם נימים כהים. מפאת צבעה וגווניה אבן שיש זו שומרת על גווניה 15 שנים ויותר וניתן לחדשה לאחר מכן בכל עת.

משיש אדם 8216 ניתן להכין מצבות מעוצבות או מצבות מלוטשות ולמעשה מגוון של סוגי מצבות שעמידותן לאורך זמן.

שמה של אבן השיש שאוב משמו של אחד מבני משפחת נפתלי שעסק במקצוע הכנת מצבות במשך למעלה מ – 40 שנה ומתאריך פטירתו ואשר לא זכה בחייו להקים מצבות משיש זה.

"גרניט סרדו" – מצבות גרניט

מקור השם גרניט סרדו הומצא בישראל כאשר בסין בה הינו נכרה ומיוצר מתקראת אבן זו בשם G603. האבן איננה גרניט אלא שיש בעל צפיפות בינונית של 2750 ק"ג לכל 1 ממ"ק ולמרות זאת לאחר הבנייה מחומר זה הוא אינו מתקרא בישראל מצבות שיש אלא מתקרא מצבות גרניט.

השיש הסיני 603   G  בעל גוון אפור בהיר עם נקודות שחורות ובשל טכניקת הליטוש הייחודית בסין עם טבילת הלוחות המוכנים (לאחר הליטוש) בחומר מיוחד (SEALLER ),האבן שומרת על גווניה כ-20 שנים.

603 G מיובאת לישראל ע"י עולם השיש והגרניט בעכו ומגיעה במגוון רחב של מידות מיוחדות מהן ניתן להקים מצבות מעוצבות.

גרניט שחור כהה – מצבות גרניט

הגרניט השחור מקורו בהודו בה הוא מתקרא ABSOLUTE BLACK GRANITE. הגרניט הינו בצבע שחור כהה כאשר עורקיו ונימיו של האבן שחורים וצפיפות האבן  היא במשקל של 3500 ק"ג לכל
1 ממ"ק.

למעשה, הגרניט השחור החתוך והמלוטש הינה האבן בעלת הצפיפות הגבוהה ביותר בעולם ולכן ראוי כי כל בניית מצבה מאבן זו תיקרא מצבות גרניט. הגרניט השחור מיובא לישראל ע"י עולם השיש והגרניט בעכו ואף הוא מגיע במגוון גדול של מידות מהן ניתן להקים מצבות מעוצבות לרבות סוגים שונים של חריטה וכיתוב.

הגרניט השחור המגיע מהודו שומר על צבעו ומרקם גווניו לאורך שנים ארוכות וזאת בניגוד לגרניט השחור המגיע מאוקראינה אשר צבעו מלכתחילה אינו כהה.

ראוי לציין כי צבעו המבריק של הגרניט השחור נעשה בהודו באמצעות מכונות ליטוש מיוחדות ואבן הגרניט עצמה נוטה לפני ליטושה לצבע האפור. מצבות גרניט שחור ניתן להופכן בהתזה הפוכה למצבות גרניט אפור דוגמת אבן בזלת ולמעשה בוני מצבות מיומנים מסוגלים לייצר סוגי מצבות רבים מאבן הגרניט.

גרניט אדום – מצבות גרניט

גם הגרניט האדום לסוגיו מקורו בהודו בה הם מתקראים

IMPERIAL RED GRANITE האחד, ו – NEW IMPERIAL RED GRANITE השני.

הראשון הוא בעל רקע אדמדם / חום עם נקודות בהירות ושחורות סביבו והשני הוא בעל רקע חום אדמדם עם נימים שחורים.

הגרניט האדום הינה האבן בעלת הצפיפות השנייה הגבוהה ביותר והינה  במשקל של כ –  3400 ק"ג לכל 1 ממ"ק השומרת על צבעה ומרקם גווניה לאורך שנים ארוכות וראויה להיכלל בתואר
מצבות גרניט.

אבן הגרניט האדום מגיעה אף היא במגוון מידות רב וניתן להקים ממנה מצבות מעוצבות וסוגי מצבות למיניהן.

אבנים טבעיות – מצבות מעוצבות

בצידה האחר של אוזבקיסטן מצויים אבני גרניט טבעיים בעלי צבע וגוונים מיוחדים. בין היתר תוכלו לראות אבני גרניט בצבע הבהיר, האדום, החום, האפור, השחור וכאלה שהם מגוון של כל
הצבעים יחדיו.

האבנים הטבעיות הללו הן בעלות הצפיפות המקסימלית והינן במשקל  3650 ק"ג לכל 1 ממ"ק והן שומרות על הצבע והגוון שלהן לאורך זמן רב.

אבני הגרניט הטבעיות משמשות בעיקר לבנית מצבות מעוצבות מיוחדות, לבניית סוגי מצבות שונות עם שילוב בין אבני הגרניט לבין כלל סוגי האבן והשיש הקיימים. בוני מצבות מיומנים ומעצבי מצבות יודעים כיצד לשלב בין אבני הגרניט ואבני השיש השונים כדי להוציא תחת ידם אומנות לשמה וסוגי מצבות למכביר.

על אבני הגרניט ניתן לחרוט או לבצע את הכיתוב במספר שיטות הכוללות אותיות בולטות, אותיות שקועות, בעבודת יד, בהתזת חול, בחיבור אותיות ברונזה או ברזל ועוד.

סוגי קברים וסוגי מצבות

קבורה כפולה: 2 מקומות קבורה צמודים המשמשים לקבורת בני זוג האחד ליד השני. ניתן לבנות מצבה כפולה במידה של 170/170 ס"מ ובגובה של 120 ס"מ או לפי מגבלת הגובה המותרת שנקבעה ע"י חברת הקדישא.

קיימים סוגי מצבות שונים לקבורה כפולה הכוללים מצבות מעוצבות, מצבות גרניט, מצבות שיש ועוד.

קבורת מכפלה: מקומות קבורה בקבר יחיד לקבורת 2 בני משפחה או יותר האחד מעל השני. ניתן לבנות מצבה בודדת במידה של 170/70 ס"מ ובגובה של 140 ס"מ או לפי מגבלת הגובה המותרת שנקבעה ע"י חברת הקדישא.

סוגי מצבות לקבורת מכפלה כוללים מצבות מעוצבות, מצבות גרניט, מצבות שיש ועוד. מעצב המצבות החדשני אריאל הקים בשנים האחרונות מצבות בחיפה ומצבות בקריות שחלק מהן מופיע בתמונות המתפרסמוץ באתר.

קבורת יחיד: מקום קבורה יחיד (קבורת שדה). ניתן לבנות מצבה בודדת במידה של 170/70 ס"מ ובגובה של 150 ס"מ או לפי מגבלת הגובה המותרת שנקבעה ע"י חברת הקדישא.

קבורה משותפת: מקום קבורה משותף עם אדם נוסף (לא בן משפחה). ניתן לבנות חצי מצבה בודדת במידה של 70/70 ס"מ ובגובה 70 ס"מ. סוגי המצבות לקבורה משותפת אינם כוללות מצבות מעוצבות אלא מצבות גרניט ומצבות שיש בלבד.

קבורה מרובה: מקום קבורה משותף לשלושה נפטרים. הבניה המותרת היא לוח שיש / גרניט ניצב על תושבת ועליו מקום לשלושה כיתובי נוסח. בקבורה זו אין סוגי מצבות אלא סוג אחד בלבד שנקבע ע"י חברת הקדישא.

קבורת סהנדרין: מקום קבורה ליחיד בקיר בצורת כוך. ניתן לאטום הכוך בלוח שיש / גרניט במידות 79/71 ס"מ עם כיתוב מתאים. סוגי מצבות הינם ע"פ סוגי האבן והגרניט השונים בלבד.